PPoradnik
Do wyciskania soków: Obierać czy nie obierać?
30 sierpnia 2021
Jeśli jesteś początkującym sokownikiem, może to być jedno z najbardziej nurtujących Cię pytań - obierać czy nie obierać? Kiedy poświęcasz swój czas i wysiłek na wyciskanie soków, chcesz uzyskać jak najwięcej ze swoich produktów, wyciskając z nich każdą ostatnią kroplę.
Przyjrzyjmy się zatem, które owoce/warzywa mogą, a nawet POWINNY być poddawane sokom z zachowaniem skórki, a które powinny ją stracić przed rozpoczęciem sokowania.
Organiczne vs. Nieorganiczne
Nie muszę chyba mówić, że zawsze należy jeść produkty organiczne. Przede wszystkim, jeśli owoc lub warzywo, które dodajesz do soku nie jest organiczne, zawsze je obieraj. Environmental Working Group co roku publikuje listę "Dirty Dozen", na której znajdują się produkty o największym zużyciu pestycydów.
Kiedy masz już w kuchni pełno ekologicznych owoców i warzyw, zanim zaczniesz je przygotowywać, spójrz na tę listę, aby sprawdzić, które z nich należy obrać przed wyciskaniem soku, a które pozostawić bez skórki.
Uwaga: Ta lista dotyczy tylko przygotowania soków. Może się ona różnić w przypadku blendowania, chyba że podano inaczej.
Nie obieraj
1. Nie usuwaj skórki, ale zdecydowanie usuń nasiona.
Podobnie jak w przypadku większości owoców, składniki odżywcze są najbardziej skoncentrowane tuż pod skórką, dlatego staramy się w miarę możliwości dodawać skórkę do soków. Jeśli chodzi o przygotowanie tych produktów, powinny być one w miarę możliwości organiczne. Wystarczy je umyć, pokroić i usunąć nasiona.
W przypadku gujawy, melona i dyni (lub innego kabaczka), możesz pokroić je na plasterki, a następnie wydrążyć nasiona za pomocą łyżki.
2. Nie obieraj. Wyciśnij sok ze skórką i pestkami (jeśli są).
Te owoce i warzywa, jeśli są organiczne, mają jadalną skórkę i wystarczy je tylko umyć i można z nich robić soki w takiej postaci, ze skórką, nasionami i całością.
Cytryna i limonka są najlepsze do soków ze skórką ze względu na ich bioflawonoidy, które wzmacniają wszystkie składniki odżywcze w sokach.
Skórka arbuza dostarcza chlorofilu i poprawia wydajność soku. Pestki zostaną zmiażdżone i dodane do soku, ale są bogate w cynk i magnez. Jeśli nie lubisz pestek arbuza w swoim soku, możesz użyć sitka, aby przefiltrować je po wyciśnięciu soku.
Jeśli chodzi o buraki, marchew, imbir, ziemniaki, brukiew, słodkie ziemniaki i kurkumę, wystarczy umyć je szczotką do warzyw pod bieżącą wodą i wyciąć wszelkie uporczywe zabrudzenia lub siniaki.
Zobacz więcej leczniczych owoców i leczniczych warzyw.
Zdecydowanie obierz
1. Usuń skórkę i usuń nasiona.
Owoce z tej listy mają pestki, które należy usunąć przed spożyciem.
Z wyjątkiem kantalupa (lub muskmelona), pozostałe owoce z tej listy są zazwyczaj używane do robienia smoothie. Usuń skórkę, pokrój je i usuń pestki zanim użyjesz ich w swoim smoothie.
Nie polecam dodawania skórki kantalupy, ponieważ może ona zmienić smak soku, a jej szorstka skóra może być siedliskiem bakterii i pestycydów.
Skórka mango może wywołać reakcję alergiczną u niektórych osób. Podczas gdy ma witaminy i składniki odżywcze, zawierają one również fitochemikalia zwane urushiol, które mogą powodować swędzącą wysypkę.
2. Usuń skórkę, ale nie musisz usuwać jadalnych nasion (jeśli są).
Owoce i warzywa z tej listy (seler) zdecydowanie wymagają usunięcia skórki przed wyciskaniem soku.
Do soku/smoothie można dodać pestki z owoców smoczych, kiwi i passiflory. Są one bogate w wapń i dodają przyjemnej chrupkości do napoju.
W przeciwieństwie do cytryny i limonki, skórki grejpfruta i pomarańczy muszą być usunięte, ponieważ mogą mieć bardzo gorzki smak i powodować rozstrój żołądka po ich spożyciu.
Niektórzy entuzjaści soków twierdzą, że skórka kiwi może być dodawana do soków i smoothie, ale tak naprawdę zależy to od Ciebie. Ja zazwyczaj obieram ją ze skórki, ponieważ wolę, aby drobne włoski na skórce nie wchodziły w skład moich napojów, gdyż mogą podrażniać gardło.
Skórka ananasa musi być usunięta, ponieważ ten owoc jest uprawiany bardzo blisko ziemi. W szorstkiej, kolczastej skórce może kryć się ziemia, brud i bakterie, które trudno zmyć. Po usunięciu skórki widoczne są czarne oczka, które są kolcami. Ponownie, jest to osobista preferencja, czy chcesz je odciąć, to tylko dodatkowa praca. W przypadku soków, zwykle po prostu je zostawiam.
Twarda skórka granatu musi zostać usunięta. Znajdujące się w środku pestki (małe osłonki na nasiona) można wrzucić do sokowirówki.
Seler to korzeń selera. Sugeruję usunięcie skórki, ponieważ szorstka powierzchnia skórki może skrywać ziemię i brud, które trudno zmyć.
Więcej na: http://wyciskarkiopinie.pl
Komentarze