PPoradnik
Ile trwa proces wyciskania soku z wyciskarki wolnoobrotowej?
30 grudnia 2021
Soki na stałe zagościły w codziennej diecie wielu osób. Często jednak pijemy soki dostępne na sklepowych półkach, a nie te oryginalne wyciskane tylko z prawdziwych owoców, przygotowywane w kawiarniach lub w domu. Soki ze sklepów mają jednak często wiele dodatków w postaci cukrów, barwników i konserwantów, co sprawia, że nie do końca powinniśmy im ufać. Soki znanych marek często zawierają dużo substancji słodzących i wspomagaczy, a bardzo mało owoców lub warzyw.
Jeśli spróbujemy soku z kartonika ze sklepu i tego wyciskanego z samych owoców, to od razu poczujemy różnicę. Soki sklepowe są często rozwodnione i niezbyt smaczne – przygotowywane z gorszej partii owoców. Aby móc samodzielnie przygotowywać pyszne i pełnowartościowe soki w domu warto zaopatrzyć się w wyciskarkę wolnoobrotową, która pozwoli na przygotowywanie soków nawet z najbardziej różnorodnych i twardych owoców oraz warzyw. Wyciskać można nawet szpinak, trawę cytrynową, orzechy, ziarna i wiele innych. Takich soków prawdopodobnie nie kupi się nawet w żadnym sklepie. Wielu użytkowników jednak zastanawia się czy samodzielne wyciskanie soku nie będzie czasochłonne. Warto więc dowiedzieć się, ile czasu potrzeba na samodzielne przygotowanie soku.
Wyciskarka wolnoobrotowa: dlaczego wolne obroty = lepszy efekt?
Wyciskarki wolnoobrotowe to profesjonalne urządzenia, które pozwalają na przygotowanie soków z najróżniejszych składników. Wyciskarki wolno wyciskają i miażdżą przygotowane produkty. Następnie owoce i warzywa są przecierane przez specjalne sitko z którego spływa sok. Działanie urządzenia oparte jest o wały ślimakowe (dostępne są wyciskarki jedno i dwu-ślimakowe). Cały sekret tkwi właśnie w wolnych obrotach, które skutecznie odróżniają wyciskarki od sokowirówek. Wolne obroty np. na poziomie 45 obrotów na minutę niosą ze sobą wiele zalet. Sprawiają m. in., że:
- podczas powolnego wyciskania sok nie nagrzewa się, dzięki czemu jest przyjemniejszy do spożycia szczególnie podczas gorących, letnich dni,
- przygotowany napój zawiera więcej witamin i składników odżywczych, które są dokładniej wyciskane także z miąższu owoców i warzyw,
- w efekcie wyciskania powstaje znacznie mniej odpadów, ponieważ wyciskarka dokładniej wyciska i miażdży owoce, wyciskając z nich każdą kroplę soku do końca,
- sok wolno wyciskany zawiera zdecydowanie mniej powietrza, dzięki czemu znacznie dłużej nadaje się do spożycia,
- niskie obroty sprawiają, że wyciskarka skutecznie radzi sobie z twardymi składnikami,
- urządzenie działa zdecydowanie ciszej, w przypadku niektórych modeli nawet na poziomie cichej rozmowy, co jest niemożliwe w przypadku sokowirówek,
- uzyskany sok jest smaczniejszy, bardziej esencjonalny i „treściwy”, zwierający także enzymy i błonnik.
Ile trwa wyciskanie soku z wyciskarki?
Jak sama nazwa wskazuje wyciskarka wolnoobrotowa pracuje znacznie wolniej niż tradycyjna sokowirówka. Nie oznacza to jednak, że wyciska sok równie wolno. Producenci podają, że przygotowanie około 1 litra soku zajmuje zaledwie od 4 do 5 minut, co nie jest zbyt długim czasem. W zamian za nieco dłuższy czas przygotowania napoju zyskujemy zdecydowanie lepszą jakość w porównaniu z napojami z sokowirówki. Wolniejsza praca urządzenia niesie ze sobą zdecydowanie więcej korzyści. W czasie przygotowywania soku spokojnie można wykonać poranną toaletę, przygotować sobie kanapkę czy przygotować miejsce pracy. Ponadto, gdy już przygotujemy produkty na sok obsługa wyciskarki jest praktycznie bezproblemowa i nie wymaga wysiłku.
Niektóre nowoczesne wyciskarki mają szerokie otwory wsadowe, nawet o średnicy 14 cm, jak
H200 All In One marki Hurom. Dzięki dużemu otworowi wsadowemu nie trzeba bardzo drobno kroić produktów niezbędnych do wykonania soku. To również bardzo duża oszczędność czasu. Coraz więcej modeli wyciskarek pozwala na włożenie wszystkich produktów do środka i wyciskać sok po wciśnięciu jedynie jednego przycisku. W trakcie automatycznego wyciskania można spokojnie czekać na przygotowanie soku zajmując się zupełnie innymi rzeczami.
Do sokowirówki zwykle trzeba na bieżąco dorzucać przygotowane składniki, zaś wyciskarka jest w tym zakresie znacznie bardziej samowystarczalna. Również czyszczenie nowoczesnych wyciskarek jest bardzo łatwe, większość z nich posiada programy samoczyszczące. Gdy jeszcze dodatkowo przepłuczemy najważniejsze elementy pod bieżącą wodą to wyciskarka znów będzie gotowa do pracy. Szczególnie wyciskarki jednoślimakowe mają mniejszą ilość elementów i dzięki temu są łatwiejsze oraz szybsze w czyszczeniu.
Podsumowując, przygotowanie soku łącznie z przygotowaniem wszystkich składników, wyciśnięciem 1 litra soku i umyciem wyciskarki, aby można było ją ponownie wykorzystać powinno zająć do 10 minut, co nie jest wygórowanym czasem w zamian za przygotowanie pysznego i wartościowego soku, co do składu którego jesteśmy absolutnie pewni.
Komentarze