PPoradnik
Sokowirówka czy wyciskarka - co jest lepsze?
2 grudnia 2020
Soki wyciskane samodzielnie w domu zyskują coraz większą popularność. W internecie możemy znaleźć mnóstwo przepisów i kombinacji, jak wykonać pyszne i świeże napoje. Wśród nich znajdują się przepisy na soki owocowe, lub warzywne – ich skład można dopasować do własnych preferencji. Soki przygotowywane samodzielnie, bez żadnych dodatków i ulepszaczy pomagają zadbać o zdrowie i urodę. Przygotowując sok w domu mamy pewność, co się w nim znajduje. Wybór odpowiedniego urządzenia powinniśmy dopasować do własnych potrzeb i preferencji. Wiele osób staje przed pytaniem: „Czy lepiej wybrać sokowirówkę czy wyciskarkę?” Niewiele osób jest nawet w stanie zorientować się, czym tak naprawdę różnią się te dwa urządzenia. Poniżej przedstawiamy kluczowe cechy oraz różnice pomiędzy tymi dwoma uradzeniami.
Sokowirówka czy wyciskarka - co lepsze?
Jeśli chcemy odpowiedzieć na pytanie: „Czy lepsza jest sokowirówka czy wyciskarka?”, to musimy sprecyzować jakiego rodzaju soki chcemy przygotowywać. Zarówno sokowirówka jak i wyciskarka poradzą sobie z miękkimi oraz twardymi owocami i warzywami. Z kolei sokowirówka nie będzie w stanie wycisnąć soku z warzyw liściastych np. szpinaku czy natki pietruszki, co doskonale zrobi wyciskarka. Powinniśmy przy zakupie urządzenia rozważyć, z jakich składników będziemy przygotowywać soki. Drugą ważną kwestią jest klarowność soku. W przypadku wyciskarek sok może być zarówno bardzo klarowny jak i nieco gęstszy. Wszystko zależy od wykorzystania konkretnych sit lub filtrów dostępnych w urządzeniu. Z kolei dzięki sokowirówce uzyskuje się bardziej rozwodniony, klarowny sok z pianką na wierzchu, który zalecany jest do natychmiastowego spożycia. Robiąc sok przy pomocy wyciskarki będziemy mogli przechowywać go nieco dłużej. Kolejnym kryterium jest czas pracy poszczególnych urządzeń. Sokowirówka działa bardzo szybko, gdyż pracuje na wysokich obrotach. Wyciskanie soku w wyciskarce wolnoobrotowej, z racji na samą nazwę trwa nieco dłużej. Przygotowanie szklanki soku może w tym przypadku wymagać 4-5 minut. Dzieje się tak ze względu na wolnoobracające się wały ślimakowe, które najczęściej pracują z szybkością od 43 do 63 obrotów na minutę. Dzięki temu jednak sam proces wyciskania jest dokładniejszy, a do otrzymanego soku nie dostaje się tak dużo powietrza, dzięki czemu pozostaje dłużej świeży. Ważna jest także częstotliwość, z jaką będziesz używać sokowirówki lub wyciskarki. Wiąże się z tym także mycie urządzeń. Sokowirówki są pod tym względem nieco bardziej wymagające, gdyż składają się z wielu części oraz posiadają ostre sita z małymi otworkami, w których mogą zalegać kawałki produktów. Wyciskarki wolnoobrotowe jednoślimakowe są pod tym względem zdecydowanie lepsze. Składają się z mniejszej liczby elementów, dzięki czemu są łatwiejsze do umycia.
Sokowirówka czy wyciskarka – różnice
W wyciskarkach wolnoobrotowych najważniejszym elementem jest silnik i wały ślimakowe. Silnik napędza wały, które są odpowiedzialne za miażdżenie produktów i wyciskanie soku. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z samodzielnym przygotowywaniem soków możesz postawić na sokowirówkę.Jeśli jesteś już bardziej zaawansowanym użytkownikiem to warto spróbować nowoczesnych rozwiązań jakie zapewniają wyciskarki. Podstawową różnicą w obu typach urządzeń jest czas pracy – sokowirówki pracują zdecydowanie szybciej. Sokowirówka rozdrabnia podane składniki na gładką masę, a następnie posiekane składniki dociskane są do sita, przez które wyciska się sok. Napój zaczyna przepływać przez niewielkie otwory. W przypadku wyciskarek najważniejsze są obracające się wolno wał ślimakowy, który miażdży dodane produkty. Cały proces jest wolniejszy, jednak zdecydowanie bardziej dokładny. Nie bez znaczenia jest tutaj także budżet, nad którym trzeba się zastanowić zarówno w przypadku sokowirówek jak i wyciskarek. Można nabyć te urządzenia za kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Wiele zależy tutaj od wykorzystanej technologii, producenta, a także materiałów. Przed zakupem warto poczytać recenzje i opinie dodane przez innych użytkowników, które mogą okazać się bardzo pomocne. Wybór urządzenia powinien być podyktowany jakością, a także osobistymi potrzebami.
Komentarze